Magyarország bronzérmes lett a Bocuse D’Or világversenyen!
Magyarország bronzérmes lett a legrangosabb szakács világversenyen, a Bocuse D’Oron Lyonban. A versenyt Dánia nyerte, a második helyezés Norvégiáé, a társadalmi felelősségvállalás díját Mexikó nyerte, a legjobb commis (kukta) Norvégiáé, a legjobb haltál a svédeké, a legjobb gyerekmenüt a franciák készítették, és a gyerekzsűri kedvence Japán lett. A magyar csapat már többször szerepelt a világdöntőn, de először került dobogóra.
Tavaly a magyar csapat (Dalnoki Bence séf, Nyikos Patrik commis, Széll Tamás coach és Szulló Szabina felkészítésével) a Bocuse D’Or verseny Budapesten rendezett európai döntőjén ezüstérmes lett, így jutottak ki a lyoni világversenyre, ahol 24 csapattal szálltak szembe, és dobogóban bíztak. Dalnoki a két Michelin csillagos Stand sous séfje, a felkészítők pedig a Stand éttermek tulajdonosai.
A magyar csapat négy hónapja erre a versenyre edzett, újra és újra előkészítették, grammra kimérték az alapanyagokat, úgy, ahogy a versenyelőírások engedik, a felkészülés során minden nap le is főzték a versenytányérokat. A szabályok rettentő bonyolultak, ráadásul gyakran változtatják őket, míg például korábban előkészített zöldséget nem lehetett vinni, addig most pucoltat szabad, de szeletelni már nem, szigorúan figyelik a tisztaságot, a technikát, ezek az apróságok pedig sok időt jelenthetnek. Különösen nehéz műfaj ez azért is, mert a zsűri ízlését is el kell találni, de a legmodernebb technológiai elvárásoknak is meg kell felelni, miközben a feladatokat is teljesíteni kell, mindezt időre.
Két versenyfeladat volt, amelyet minden csapatnak teljesítenie kellett, a tál és a tányér:
A tál témája, ami általában valamilyen húsféle szokott lenni, most ördöghalból, Szent Jakab kagylóból és kagylóból kell, hogy álljon. Bár azt, hogy pontosan miként oldják meg a feladatot, nem lehet tudni előre, a közösségi médiás betekintésekben lehetett látni, hogy az ördöghal csontvázát szétszedték, kifőzték majd szoborként ragasztották össze újra.
A tányér feladat idén egészen frappáns, ugyanis háromfogásos gyerekmenüt kell a csapatnak készítenie, ebből az egyik fogás vegán, a másik vegetáriánus kell, hogy legyen, tojással, és mindegyik kötelező eleme a tök. A cél, mint a verseny kiírói mondják, az egészséges táplálkozás népszerűsítése. A zsűriben a világ egyik leghíresebb női szakácsa, Dominique Crenn mellett gyerekek is ülnek, hogy valóban hiteles legyen az ítélet.
A napokban egyre több részlet derült ki a magyar versenytányérokról.
A Budapest tál, amelyet Szabadság-híd ihletett, a következő elemekből állt:
- Ördöghal füstölt kagylóval, sötét algával és citromos kovászos kenyér krutonnal
- Pácolt gyökérzöldségekből készült rózsák, folyékony krumpli, fűszernövények és érlelt sajt
- Cékla és tokaji borzselé, fekete borsos-zsályás puha hagyma, ropogós csicsóka
- a „Magyar lakoma”, ami gulyás fűszerekkel ízesített fekete kagylós tortelliniből áll, enyhe tormával és metélőhagymával ízesített kék kagyló szósszal, szezonális magyar zöldségekkel az erdőről és mezőről
- Sültördöghal-mártás barna vajjal és tokaji borgyöngyökkel
A tányér feladat elemei („Etesd a gyerekeket”)
- Hideg tökleves, tökkel és petrezselyemmel töltött uborka, habos zabkrém enyhe tormával, füstölt olajban pácolt zöldborsó
- Tükörtojás gombával, hagymával, savanyított tökkel, citromos zsályával és krémes tojássárgájával
- Érlelt sajtból készült szósz, tökkel és tökolajjal
- Joghurthab folyékony tökkel, vaníliával, almával és málnával, töktorta
- Ropogós „föld” meglepetés, csokoládéval, mogyoróval és citromkóróval